Zájezd do Tych a Goczalkowic

kapiasÚzemní sdružení  ČZS v Karviné

pořádalo v pátek 11. května 2012

zájezd na burzu rostlin do Tych

a do okrasné zahrady v Goczalkowicích.

Stalo se již dlouholetou tradicí, že v květnu vyrážíme za nákupem rostlin do Polska. Tyto exkurze / zájezdy jsou mezi našimi zahrádkáři velmi oblíbené a vyráží vždy několik autobusů. Bylo tomu tak i letos.

Prvním cílem je vždy Śląska giełda kwiatowa (burza rostlin) v Tychách.

V Tychách na burze rostlin jsme si převážně nakoupili různé letničky, ale samozřejmě i jiné okrasné rostliny, hnojiva a různé přípravky a zahradní doplňky.

Dalším cílem bývají na přeskáčku, buď Pisarzowice nebo Goczalkowice.

Letos to vyšlo na okrasnou školku Kapias v Goczalkowicích, kde jsme byli jako vždy uvítáni, provedeni zahradami a seznámeni s historií firmy.

Pár ukázek samozřejmě ve fotogalerii.

Bronisław a Wojciech Kapias vlastní rodinné hospodářství o rozloze 25 ha. Svou firmu založili v roce 1979. Před léty když jsme k nim začali jezdit, měli u domu krásnou okrasnou zahradu a naproti domu menší prodejnu s velmi kvalitním sortimentem rostlin. Nyní již třetím rokem prodávají v novém a mnohem rozsáhlejším areálu. Ze staré prodejny vzniklo parkoviště a u nové vzniká nádherný park okrasných rostlin. Zde pěstují několik set odrůd jehličnatých a listnatých ozdobných rostlin, od nejmenších sazenic až k dospělým rostlinám. Nutno podotknout, vše krásně označeno štítky – prostě ukázková botanická zahrada. Navíc možnost posedět a občerstvit se v restauraci, případně na terase s krásnou vyhlídkou.

Po celý rok mají ve své prodejně rozsáhlou nabídku okrasných rostlin v mnoha kultivarech. Jejich firma je členem Związku Szkółkarzy Polskich (Sdružení polských pěstitelů), a to je zavazuje k dodržování vysokých jakostních standardů. Neustále vybavují jejich hospodářství nutnými zařízeními a vhodnou infrastrukturou, zavádí nejnovější výrobní technologie a spolupracují s mnoha výzkumnými institucemi. Spolupracují s PTV kde jste je mohli vidět například v sobotním pořadu „Rok w ogrodzie“. Každý rok se zúčastňují tuzemských i mezinárodních veletrhů a výstav. U nás se s nimi často setkáte na Floře v Olomouci. Expozice této firmy už byly mnohokrát odměněny za aranžování a kvalitu prezentovaného zboží.

I když jsme firmu Kapias navštívili mnohokrát, jistě ne naposledy. Vzhledem k blízkosti Goczalkovic. nám nezbývá nic jiného. než Vám návštěvu vřele doporučit.

Další zastávka – Szkółka Krzewów Ozdobnych Sylwester Tomszak v obci Czechowice-Dziedzice. Zde jsme byli mírně zklamáni. Zdá se nám, že poněkud upadá. Sortiment rododendronů, azalek, klematisů, dřevin a různých roubovaných čarověníků je sice velmi rozsáhlý, ale téměř vše neoznačeno názvy, což sběratele nepotěší.

Počasí nám vyšlo přenádherné, nabídka rostlin rozsáhlá, v autobuse ochotný řidič s rozsáhlou nabídkou různých tekutin :- D, co více si přát, prostě velmi vydařený den.

2 komentáře Zájezd do Tych a Goczalkowic

  • Josef Zdráhal

    Dobrý den: Jsem předseda sdružení zahrádkářů města Nového Jičína. Máme zájem o výlet do Polska během měsíce září a to do školky v Godzalkowicích. Můžete nám prosím sdělit jestli se tam iobjednávám návštěva dopředu, kolik stojí vstupné a od kolika hodin je otevřeno popř. jak je to daleko od Bielsko Biale. Děkuji za odpověď

  • meronech

    Nějaké informace vám poskytne p. Urbanová (jednatelka ÚR ČZS Karviná), která zájezdy každoročně organizuje:
    e-mail: ur.czs.karvina@quick.cz Telefon: 596 341 183
    Informace o okrasné zahradě i jejich akcích naleznete (i v češtině) na webových stránkách: http://www.kapias.pl/component/option,com_frontpage/Itemid,1/lang,cz/

Leave a Reply