Mezinárodní degustace jablek

Krajská koordinační rada

ČZS Moravskoslezského kraje

uspořádala 10. prosince 2021

 v sále územního sdružení ČZS Ostrava

Mezinárodní degustaci jablek.

Hlavním koordinátorem této akce byla pověřena ÚS ČZS Karviná,  která rovněž zajistí finanční vyúčtování celé akce.

Nařízení vlády že k prokázání bezinfekčnosti je uznáváno pouze očkování nebo potvrzení do 180 dnů od prodělání nemoci,  redukovalo velice počet účastníků.  Přátelé ze Slovenska a Polska nemohli přijet. Hodnocení odrůd jablek se zúčastnili zástupci územních sdružení ČZS Moravskoslezského, Zlínského a Olomouckého kraje a přátelé z Plzeňského a Středočeského kraje.

K hodnocení bylo postupně hodnotitelům předloženo 45 převážně novějších odrůd jablek.

Na oblastním školení v Ostravě, při hodnocení vzorků jablek, po každém zhodnocení vzorku  následuje  komentář k odrůdě – o jejich rodičích, původu, trvanlivosti a pěstitelských nárocích.

Podobně se odehrávalo posuzování 10.prosince.

Současně s roznášením vzorků byl ukázán celý plod, účastníci si tak mohli spojit chuťový a vizuální dojem z degustovaného jablka.

Několika větami pak byly zhodnoceny první pěstitelské zkušenosti a vhodnost do příznivých i drsnějších poloh od ovocnářů –  expertů př. Vačkáře, Vysloužila, Radochlíba a vedoucího degustace př. Přasličáka.

Někdo by namítl, že tak utrpěla objektivita hodnocení. I kdyby, za tu vyšší edukační úroveň to rozhodně stálo.

Tato úspěšná akce se uskutečnila díky finanční podpoře Krajského úřadu Moravskoslezského kraje.

Velké poděkování patří příteli Mirkovi Přasličákovi z Krnova, který nejenže dodal většinu, degustovaných vzorků, jablek, ale celou akci poutavě a s odborným přehledem řídil a moderoval.

V  neposlední řadě patří poděkování za přípravu a organizační zajištění celé akce zahrádkářům a funkcionářům Územního sdružení  Karviná a  Územního sdružení  Ostrava.

Leave a Reply